Ara

Kepenk Hakkında Bilgi

Home / Kepenk Hakkında Bilgi

Kepenk Hakkında Bilgi Kepenk Hakkında Bilgi Kepenk Hakkında Bilgi

Kepenk Hakkında Bilgi

Kepenk Nedir?

Kepenk nedir sorusu günümüzde kepenk sistemlerine aşina olmayan insanlar tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Özellikle kepenk, işyerinde kapı ve pencereleri dışarıdan gelebilecek her türlü müdahaleden koruyan sac veya metal gibi malzemelerden yapılmaktadır.
Geçmişte, kepenkler çok ağır ve hantaldı. Kişiler eski kepenkleri kapatıp açmakta büyük zorluk çektiler. Ancak günümüzde birçok kepenk çeşidi bulunmaktadır. Hırsızlara karşı iyi bir önlem olan kepenkler hemen hemen birçok işletme tarafından kullanılmaktadır. İşletmeler ihtiyaçlarına göre her türlü kepenk tercih etmektedirler.
Otomatik kepenkler ise eski moda kepenklerin aksine uzaktan kumanda veya duvar düğmesi veya anahtar kullanılarak manuel olarak çalıştırılabilen kepenklerdir, yani açılmaları için fiziksel kuvvet uygulanmasına gerek yoktur. Diğer türlerden daha kullanışlıdır. Sundukları diğer avantajlar ise üretimlerinde kullanılan malzemeler ve farklı renk veya tasarım seçeneklerini kullanabilmeleridir. Alüminyum, çelik, sac gibi hammaddelerden yapılan otomatik kepenkler şık bir görünüm sağlar.
Kepenkler garaj kapısının ölçülerine göre farklı boylarda kullanılmaktadır. Kişilerin tercihlerine göre farklı renklerde boyanmaktadır. Uzun kullanım ömürlerinin yanı sıra kullandıkları malzeme ve sistemler sayesinde yüksek güvenlik garantisi verirler. Çoğu işyeri veya ev sahibinin beklentilerini bu yönde karşılamak en önemli avantajları olarak söylenir.

Kepenk Hakkinda Bilgi

Kepenk Malzemeleri

Pek çok farklı sisteme sahip kepenkler olduğu gibi bu kepenklerin yapımında kepenk malzemeleri de büyük önem taşımaktadır. Temel olarak ana malzemeler alüminyum ve çeliktir, ikisi de dayanıklı ve güvenilir malzemelerdir. İhtiyaca en iyi cevap veren stil, talep veya ihtiyaçlara göre seçilmektedir. Her birinin korunaklı bir yapı oluşturma açısından birbirinden farklı avantajları vardır. Bu ana malzemelerin özellikleri şunlardır:

  • Çelik: Çelik kepenk çok sağlam metali sayesinde size ciddi bir koruma sağlayacaktır. Aynı zamanda Hırsızlık gibi etkileri ortadan kaldırmasının yanı sıra eşyalarınızı güvende tutar ve size huzur verir. Her iş ve renk yelpazesi oldukça geniştir.
  • Alüminyum: Çelikten biraz daha hafif olan alüminyum, modern çizgisiyle oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Güvenliği oldukça güçlü ve dayanıklıdır, ayrıca pas ve korozyon gibi etkilere karşı dayanıklıdır. Bu çok dayanıklı ekipman, depo ve benzeri alanlarda yoğun talep görmektedir.

Kepenk Çeşitleri

Çalışma mekanizmasına ve kullanım alanlarına göre değişen 5 çeşit kepenk vardır. Bunlar şunlardır:

  • Manuel kepenkler,
  • Otomatik kepenkler,
  • Pencerelerde kullanılan manuel ve otomatik kepenkler,
  • Garajlarda kullanılan manuel ve otomatik kepenkler.
  • Kapılarda kullanılan manuel ve otomatik kepenkler,
  • Motorlu otomatik kepenkler başlıca çeşitlerdendir. Kişiler, ihtiyaçlarına bağlı olarak kepenk seçimi yapmaktadır.

Kepenklerin mekanik bir çalışma yapısı ile donatılması zamanla bozulma yaşar. Bu bozulmalar genellikle açılıp kapanamama gibi sorunları ortaya çıkarır. Bu kapsamda kepenklerin onarılması gerekmektedir. Ayrıca iyi bir şirket seçmek için önemlidir. Aksi takdirde tamirini sağladıkları kepenkler kısa sürede tekrar arıza verir.
Motorlu otomatik seçeneklerde çalışma sistemi açısından gözle görülür bir fark yoktur. Sadece çalışmaları için gerekli olan enerji kaynağını değiştirir. Tüm otomatik panjurlar gibi genellikle dış mekanlarda kullanılırlar. Manuel olarak da kullanılabilirler. Anahtar veya düğmenin yanı sıra uzaktan kumanda ile kullanım için de uygundur.
Anahtarı veya düğmeyi pencerenin veya kapının hemen yanına veya üstüne monte edebilirsiniz. İster manuel ister uzaktan kumanda ile çalıştırın, açma ve kapama noktalarına ulaştığında otomatik olarak duracaktır. Sadece uzaktan kumanda veya senkronize olduğu bir anahtar kullanılarak açılıp kapatılabilir, bu sayede maksimum güvenlik sağlanmış olur.

Kepenk Cesitleri

Sac Kepenk Nedir?

Kepek seçeneklerine bakıldığında sac kepenk nedir sorusu akıllara gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi sacdan yapılmıştır ve bununla birlikte kullanıldığı alandaki tüm girişi kapatır. Kepekler uzun süre kullanılacağı için sacların paslanmaz olması gerekir. Bilindiği gibi pas ürünlerin çürümesine ve arızalanmasına neden olur. Bu nedenle paslanmama özelliği aşınma süresinin artması anlamına gelir. Ayrıca paslanmaz çelik plakalar güzel bir görünüm elde eder.
Kişilere kullanım kolaylığı sağlamak için sac kepenklere otomatik sistem eklenmesi gerekir. Otomatik kepenklere eklenecek motor ve diğer ürünler, insanların kepenklere dokunmadan açabilmeleri için çok ciddi bir avantajdır. Otomatik sistemlerin özellikleri sistem güvenliği açısından çeşitli konforlar sağlar, bir nesne algılandığında kepenkler hemen durur ve ters yönde hareket eder.

Kepenk Fiyatları

Kepenk fiyatları, kepenklerin manuel, motorlu, otomatik olup olmamasına göre ve malzemesine göre değişen birimlerdir. Çalışma sistemi, üretildiği malzeme ve büyüklüğü kepenk fiyatlandırmada etkili olmaktadır. Pek çok çeşit vardır ve haliyle hepsi kendine özel avantajlar sağlamaktadır.
Anlaşılan kepenk şirketi de fiyatlandırmada büyük rol oynayacaktır. Firma çok büyük bir firma ise fiyatlar daha pahalı, küçük bir firmaysa fiyatlar daha ucuz olabilmektedir. Kepenkler garaj, ev, market ve esnaf için bir güvenlik önlemi niteliği taşıdığı için bir miktar para muhakkak gözden çıkarılmalıdır. Özellikle otomatik veya motorlu sistemler, manuel sistemlere göre daha pahalı olabilmektedir.


Otomatik Kepenk hizmetlerimizden faydalanmak bir telefon uzağınızda. Hemen arayın.


Anasayfaya gitmek için tıklayın

Whatsapp üzerinden mesaj atmak için tıklayın

Ayrıca kepenk hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Yorum