Ara

Otomatik Kepenk

Home / Otomatik Kepenk

Otomatik Kepenk Otomatik Kepenk Otomatik Kepenk

Otomatik Kepenk

Otomatik Kepenk

Otomatik kepenk, alan sınırlamasının belirtilmesi ve izinsiz girişlerin önlenmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda büyük alanlar, bahçeler gibi farklı kullanım alanları da mevcuttur. Ayrıca evlerde ve iş yerlerinde alınması gereken güvenlik önlemlerinin başında, kapı girişlerinin kontrolü gelmektedir. Bu aşamada karşımıza çıkan kepenk sistemleri, güvenlik seviyesini üst düzeylere çıkartan bir seçim olmaktadır.
Kepenkler, uzun süredir kullanımda olan ancak son yıllarda yapılan araştırma geliştirme çalışmalarının öncesinde kullanımı zor ve zahmetli ürünler olarak görülmekteydi. Bu nedenle elle açılma zorunluluğu, kuvvet gerektiren ve kullanıcıları yoran bir eksiklikti. Kepenk sistemlerinin imal edilmesiyle beraber, girişlerde araçtan inmeden ve beden gücüne gerek duymadan otomatik olarak açılıp kapanabilen kepenk sistemleri piyasada tercih edilmeye başlandı. Pratik ve güvenilir bir güvenlik çözümü sunan otomatik kepenkler, küçük bir elektronik sistem sayesinde kumanda ya da düğme yardımı ile kontrol edilebilmektedir.

Kepenk Sistemleri
Kepenk Sistemleri

Otomatik Kepenk Nedir?

Otomatik kepenk nedir sorusuna şu şekilde ayrıntılı bir açıklama yapılabilir: Kepenk, genellikle iş yerleri ve ofisler, büyük malikaneler gibi yerlerde tercih edilen, kapı ve pencerelerin kapanmasını sağlayan, güvenlik tedbiri ve dekoratif görünüm olanağı ile tercih edilen otomasyon sistemi ile çalışan bir sistemdir.
Ayrıca ilk üretildikleri zamanlarda tahta kanat, demirler veya sac esaslı malzemeler ile imal edilmekte olan kapak tasarımına sahip olan kepenkler, yıllar içerisinde teknolojik gelişmelerle geliştirilmiş olan pratik ve güvenli bir sistem haline gelmişlerdir. Eski kepenklerin açılıp kapanması için kullanılması gereken insan gücü, yıpranma payı ve zaman kaybı, artık otomatik kepenkler sayesinde görülmemektedir.

Otomatik Kepenk Tamiri

Pek çok iş yeri, ofis ve kişisel alan ya da ev gibi mekanlarda tercih edilen otomatik kepenkler; hırsızlığa vb. istenmeyen güvenlik dışı olaylara karşı en önemli görülen önlem yöntemlerinden birisidir. İhtiyaca göre seçilen kepenkler, mekanizmalarına ve kullanım amaçlarına göre sistemsel farklılıklar içermektedirler. Arıza durumunda yetkili firmalar ile kepenk tamiri hakkında iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bu sayede ilgili firma tamir için çözüm sunacaktır.

Otomatik Kepenk Tamiri
Otomatik Kepenk Tamiri

Otomatik Kepenk Fiyatları

Kepenk fiyatları hakkında özellikle tek bir fiyatlandırma ölçüsü bulunmamaktadır. Pek çok faktöre ve müşteri ihtiyacına göre farklı özellikler; farklı çalışma prensiplerine/kullanım şekillerine sahip kepenk modelleri bulunmaktadır. Ayrıca fotoselli ya da saat ayarlı çeşitlerde elbette tek bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.
Kepenk üretiminde tercih edilen malzeme çeşidi de fiyat konusunda değişikliklere neden olmaktadır. Alüminyum malzeme, çelik ya da galvaniz malzeme gibi farklı hammaddelerden üretilen otomatik kepenkler, malzeme yapısına göre fiyat değişkenliği göstermektedir. Ayrıca giriş boyut ölçüleri de fiyat konusunda belirleyici faktörlerden birisi olmaktadır.   

Otomatik Kepenk Arızaları

Kepenk servisini arayan pek çok müşteri, aslında çok basit bir pil bitmesi durumu ile karşı karşıya kaldıklarını fark etmektedirler. Bu gibi durumlar için yedek kumanda ve yedek pil, hızlı bir çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle arıza durumunda öncelikle kumanda pili kontrolü tavsiye edilmektedir.
Bazı durumlarda ise motor arızaları görülebilmektedir. Motor arızalarının sebepleri genellikle aşağıdaki nedenler dolayısıyla meydana gelmektedir;

  • Kullanım hatası
  • Motor parçalarında aşınma
  • Dişli takımda aşınma
  • Elektronik aksanda oksitlenme
  • Elektrik arızaları (aşırı yük, yanma vb.)

Kepenk Malzemeleri

Otomatik Kepenk Kumanda

Otomatik kepenklerin sağladığı kullanım kolaylıklarının başında, kontrol edilme şekilleri gelmektedir. Uzaktan kumanda ya da istenilen yere monte edilmesi mümkün olan düğme ve şalter mekanizması sayesinde kontrol edilebilmektedirler. Kumanda kullanımına olanak sağlanması sayesinde; açıp kapatma işlemleri için fiziksel kuvvet uygulanması gerekmemektedir. Bu işlemlerin uzaktan kontrol edilebilmeleri sayesinde kazaların (ev kazası, iş kazası olarak değerlendirilebilir) önüne geçilmektedir. İmalatlarında kullanılan malzemeler sayesinde şık ve dekoratif görünen otomatik kepenkler; uzaktan basit tuşlarla kontrol edilebilmeleri sayesinde güvenlik tedbirlerini üst standartlara ulaştırmaktadırlar.

Otomatik Kepenk Motoru

Otomatik kepenk sistemleri söz konusu olduğunda; kepenk kullanım yeri ve amacı, istenilen özellikler ve güç bakımından farklı tasarımlar söz konusu olabilmektedir. Her bir kepengin çalışma hızı ve güvenilirliği açısından en verimli çalışmayı sağlayabileceği motor gücü bulunmaktadır. Motor olarak az enerji tüketimi ile en yüksek verimi sağlayacak motor seçimleri yapılmaktadır.

Otomatik Kepenk Alıcısı

Kepenk için uygun motor seçiminden sonra tasarım gerçekleştirilmektedir. Yüksek kalite standartları ile üretilen otomatik kepenklerde kullanılan elektrikli motorlar; otomatik kapıların kumanda ile uzaktan kontrolünü sağlamaktadır. Kepenk alıcısı sayesinde kumanda ile belirlenen uzaklıklarda kepengin kontrolü sağlanabilmektedir. Mekanları dış etkilerden koruyan mekanizma; alarm sistemleriyle entegre edilerek de kullanılabilmektedirler.

Otomatik Kepenk Güç Kaynağı

Otomatik kepenk güç kaynağı olarak 1000 Watt, 1500 Watt, 1700 Watt gibi ihtiyaca ve kepenk kullanım alanına bağlı farklı seçeneklerde kaynaklar mevcuttur. Elektrik kesintisi gibi acil durumlarda da kullanım olanağı sağlayan sistemlerde özellikle güç kaynağı olarak akü ve kumandalar kullanılmaktadır.

Otomatik kepenkler, kullandıkları güç kaynağına göre 2’ye ayrılmaktadırlar.

  • Elektrikli otomatik kepenkler: motorlu kepenkler ile farkları, enerji kaynaklarıdır.
  • Motorlu otomatik kepenkler: kepenk motoru olarak piyasada bilinen motorlardan güç alarak çalışmaktadırlar. Geriye kalan özellikleri, elektrikli otomatik kepenkler ile aynıdır. Çalışma prensipleri arasındaki fark, elde edilen verimi ve alınan hizmeti değiştirmemektedir.

Kullanım Yerlerine Göre Otomatik Kepenk Çeşitleri

Kullanım alanlarına göre otomatik kepenk çeşitleri genelde 3’e ayrılmaktadırlar.

  • Pencerelerde kullanılan otomatik kepenkler genelde uzaktan kumandalı tercih edilmektedirler. Ancak; gün içerisinde saat ayarlaması yapılarak kendi kendine açılıp kapanması da müşteri isteğine göre mümkündür. Çalışan insanların genelde tercih ettiği bu çeşit ile evdeki bitkiler ve hayvanlar; evde kimse yokken de güneş ışığından faydalanabilirler.
  • Kapılarda tercih edilen otomatik kepenkler; mağaza iş yeri ve ofisler için bir numaralı güvenlik önlemi olarak görülmektedirler. Bu nedenle Şalter ve düğme ile kontrolleri tercih edilmektedir.
  • Garaj girişlerinde tercih edilen otomatik kepenler, uzaktan kumanda veya manuel kontrollü olarak isteğe bağlı çalışmaktadırlar. Genellikle ise fotosellerden yardım alınarak harekete duyarlı tercih edilmektedirler.

Kepenk Tamir İstanbul

Olası acil durum ve arıza durumlarında yetkili ve alanında uzman kadrosu ile servis imkanı için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda firmamız İstanbul ve çevresinde hizmet vermektedir.

Istanbul Kepenk Tamiri
Istanbul Kepenk Tamiri

Otomatik Kepenk hizmetlerimizden faydalanmak bir telefon uzağınızda. Hemen arayın.

Anasayfaya gitmek için tıklayın

Whatsapp üzerinden mesaj atmak için tıklayın

Ayrıca kepenk hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Yorum